" "

PRIMA

NAJCZĘŚCIEJ  ZADAWANE  PYTANIA

Frequently Asked Questions

• Jaki jest najlepszy sposób przechowywania kawy mielonej?

Kluczem do cieszenia się z wysokiej jakości kawy jest zapewnienie, że pozostanie tak świeża, jak to tylko możliwe. Café Prima zaleca po przygotowaniu kawy szczelnie zamknąć opakowanie i przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu. W ten sposób będziesz mieć satysfakcję z picia kawy w najlepszym wydaniu. Aby w pełni cieszyć się smakiem i aromatem, kawę należy spożyć w miarę możliwości w ciągu 3 tygodni od otwarcia.

• Ile filiżanek kawy można zrobić z jednego opakowania?

Z 200 lub 250 g opakowania mielonej kawy w przybliżeniu można przygotować od 24 do 30 filiżanek kawy. Jeśli chodzi o kawę rozpuszczalną, porcja na kubek powinna wynosić około 1,8 g. W sumie daje to około 52 lub 105 kubków w zależności od wielkości słoika. Jednakże zarówno w przypadku kawy mielonej, jak i rozpuszczalnej ilości te będą zmienne w zależności od gustu i ilości użytej kawy na jeden kubek.

• Jak produkowana jest kawa rozpuszczalna?

Filiżankę kawy rozpuszczalnej można przygotować szybko i łatwo, bez parzenia, ponieważ zostało to już zrobione w fabryce. Istnieją 2 techniki stosowane do wytworzenia kawy rozpuszczalnej. Pierwsza to suszenie rozpyłowe, w którym skoncentrowaną kawę rozpyla się na szczycie wysokiej wieży wraz z gorącym powietrzem i wskutek ciepła woda wyparowuje, a na dnie pozostaje sproszkowana kawa. Druga technika to liofilizacja, proces, w którym kawa jest zamrażana do minus 40 stopni Celsjusza. To prowadzi do wytworzenia kryształów lodu z wodą, która znajduję się w stężonym roztworze z kawą. Proces liofilizacji jest używany do produkcji kaw rozpuszczalnych Prima.

• Czy kawa zawiera dodatki takie jak konserwanty?

Nie, kawa jest zawsze w 100% naturalna i nie zawiera żadnych dodatków. Kawa to po prostu nasiona kawowca (ziarna kawy), które są mielone i palone. Bezkofeinowa kawa jest naturalną kawą, z której usuwana jest kofeina. Kawa pozostaje świeża dzięki szczelnemu opakowaniu, a zatem nie wymaga konserwantów. Jeśli kawa zawiera dodatki, informacja ta musi znaleźć się na opakowaniu.

• Co z kofeiną, jeśli chodzi o kawę?

Kofeina to substancja, która naturalnie występuje w wielu różnych roślinach, w tym w kawie, herbacie i kakao. W kawie jest to tylko jeden z ponad 1500 składników, które technologom żywności udało się rozróżnić i które łącznie nadają kawie jej niepowtarzalny i odróżniający charakter. 

• Czy kofeina wpływa na sen?

Ponieważ kofeina jest łagodnym środkiem pobudzającym, niektórzy ludzie uważają, że po wypiciu zwykłej kawy wieczorem będą mieli problem z zaśnięciem. Inni ludzie chętnie piją kawę po kolacji i nie mają takich problemów. Rzeczywiście, badania wykazały, że ludzie różnią się znacznie, jeśli chodzi o sposób zasypiania i wpływ kawy na sen. Inne czynniki, takie jak hałas, temperatura i stres, są częściej przyczyną problemów z zasypianiem. Jest to w dużej mierze kwestią indywidualnej wrażliwości. Dla tych, którzy są szczególnie wrażliwi na kofeinę, przeznaczona jest kawa bezkofeinowa.

• Czy kawa jest niezdrowa? 

Nie ma jednoznacznych dowodów, które wskazują, że kawa w umiarkowanych ilościach jest szkodliwa dla zdrowia. Naukowcy potwierdzają, że kofeina działa stymulująco na metabolizm oraz powoduje wzrost zdolności do reakcji. Normalne picie kawy nie ma żadnych szkodliwych skutków dla zdrowego człowieka, choć nie wszyscy tolerują kofeinę w ten sam sposób.

• Czasami, gdy robię kawę rozpuszczalną, dostrzegam maleńkie kawałki kawy, które nie rozpuszczają się  co to jest?

Taki efekt nazywany jest sedymentacją osadów kawy. To rzadki efekt, który występuje sporadycznie. Jest naturalny i całkowicie nieszkodliwy, nie zmienia też smaku i aromatu kawy.

• Czy mogę otrzymać darmowe próbki, zanim spróbuję Waszej kawy?

Nasza firma nie prowadzi wysyłki próbek naszych produktów. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani spróbowaniem naszej kawy przed jej zakupem  zapraszamy do udziału w degustacjach, które odbywają się na terenie różnych sklepów wielkopowierzchniowych.

Jeśli nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie – zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem formularza kontaktowego, umieszczonego na naszej stronie internetowej.